Motyw

Błędy medyczne i zakażenia szpitalne

Błędna diagnoza, błędne leczenie, niewłaściwa opieka medyczna

Opieka zdrowotna w dobie dzisiejszych czasów jest coraz bardziej skomplikowana i wyspecjalizowana. W procesie terapeutycznym bierze może brać udział nawet cały zespół terapeutyczny składający się z wielu specjalistów. Wśród personelu medycznego zaangażowanego w opiekę nad pacjentem można wymienić m.in. pielęgniarki, ratowników medycznych, analityków laboratoryjnych, lekarzy, a także fizjoterapeutów, elektroradiologów, dentystów czy protetyków.

Szkody medyczne mogą wiec przybrać różną postać, w zależności od tego przez kogo i w jaki sposób zostały spowodowane. Najczęściej występujące zdarzenia to:

 • Niewłaściwa opieka medyczna
 • Odmowa udzielenia świadczeń zdrowotnych
 • Niewłaściwa diagnoza
  • niezdiagnozowanie złamania
  • niezdiagnozowanie poważnej choroby
 • Niewłaściwe leczenie
  • pomylenie zakresu zabiegu
  • niewłaściwe podanie leku
  • pozostawienie materiałów chirurgicznych
  • zakażenie szpitalne

   

  NIEWŁAŚCIWA OPIEKA MEDYCZNA

  Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Dostęp do świadczeń zdrowotnych, szczególnie tych specjalistycznych, jest jednak dość mocno ograniczony. Pacjent ma prawo, w sytuacji ograniczonych możliwości udzielenia odpowiednich świadczeń zdrowotnych, do przejrzystej, obiektywnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń.

  W praktyce oznacza to, że każdy ubezpieczony ma prawo do uzyskania w odpowiednim czasie świadczeń zdrowotnych właściwych z punktu widzenia jego stanu zdrowia. Odpowiedni czas z reguły jest określony w procedurach ustalających kolejność dostępu do świadczeń medycznych przyjętych przez poszczególne placówki medyczne. Problem dostępu do świadczeń medycznych dotyczy nie tylko wizyt u specjalistów czy operacji planowych, na które pacjenci czekają nawet po kilka lat lecz też pomocy medycznej udzielanej podczas dyżurów nocnych, weekendowych czy świątecznych. W okresie oczekiwania na świadczenia zdrowotne może dojść do pogorszenia stanu zdrowia lub nawet zgonu pacjenta. W takim przypadku można mówić o niewłaściwej opiece medycznej, za którą pacjent nie ponosi winy, skutkującej naruszeniem dobra osobistego pacjenta w postaci zdrowia. W przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pacjenta na skutek zaniechania udzielenia w odpowiednim czasie właściwej pomocy medycznej, to podmiot medyczny, który nie udzielił pomocy powinien być obciążony odpowiedzialnością za skutki zdarzenia.

  W przypadku uszczerbku na zdrowiu roszczenia przysługują pacjentowi, zaś w przypadku śmierci pacjenta, uprawnionymi do dochodzenia zadośćuczynienia są członkowie najbliższej rodziny.

   

  Zakażenie szpitalne lub błąd medyczny to zdarzenia medyczne polegające na zakażeniu pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta, albo śmierci pacjenta. Zdarzenia takie mogą być następstwem:

  • błędnej diagnozy, która spowodowała niewłaściwe leczenie lub opóźniła właściwe leczenie;
  • niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną leczenia, w tym operacyjnego;
  • zastosowania niewłaściwego leku lub wyrobu medycznego

  Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc. Zostaw nam swój numer telefonu. Oddzwonimy.

Zostaw Swój numer telefonu, oddzwonimy

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat Twojego odszkodowania?

Zostaw nam swój numer telefonu, oddzwonimy.

phonelink_ring
Proszę o kontakt
lub napisz do nas - Formularz kontaktowy
Logo firmy
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem